Od 17 marca II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM oraz Centrum Symulacji Medycznych WUM prowadzą szkolenia z wykorzystania środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią SARS-CoV-2. Do chwili obecnej wzięło w nich udział ponad 700 osób.
Szkolenia połączone są z symulacjami wysokiej wierności z sytuacji klinicznych, z którymi musimy mierzyć każdego dnia. Opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem pandemicznym jest dla wszystkich nową, niestandardową sytuacją, dlatego odpowiednio do specjalności Klinik WUM dostosowaliśmy scenariusze ćwiczeń.

Zespoły anestezjologiczne trenują intubację pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem z postępowaniem zmniejszającym generowanie aerozoli m.in. z wykorzystaniem wideolaryngoskopów. Pulmonolodzy ćwiczą opiekę nad chorym szybko pogarszającym się oddechowo, zespoły Zakaźnej Izby Przyjęć przeprowadzają symulacje szybkiej diagnostyki i terapii u nowoprzyjętego pacjenta z dusznością.
Już w pierwszych dniach zauważyliśmy, jak niezmiernie ważny jest trening prowadzony dla pełnych zespołów – lekarzy i pielęgniarek – na co dzień pracujących razem na oddziałach. Dzięki szkoleniu wszystkich członków zespołu, a nie jedynie zespół lekarskich, możemy wiernie odtworzyć warunki pracy klinicznej przy pacjentach zakażonym koronawirusem.
Ubieranie i rozbieranie się z zestawów środków ochrony indywidualnej w warunkach symulacyjnych, dzięki obecności instruktorów i analizie nagrań wideo, pozwala nam wykryć występowanie błędów krytycznych. W rzeczywistej sytuacji każdy z takich błędów byłby równoważny z wysokim ryzykiem kontaminacji, a w konsekwencji istotnym ryzykiem zakażeniem.
Dla zachowania bezpieczeństwa w jednej sali symulacji ćwiczy jednocześnie jeden, 3-osobowy zespół.
Pierwsze wnioski z badania ankietowego, które rozpoczęliśmy razem z symulacjami wskazują, że podczas przeprowadzaniem procedur u pacjentów zakażonych COVID-19 lekarze i pielęgniarki oceniają swój poziom stresu na wysoki lub bardzo wysoki. Większość zespołów po raz pierwszy w życiu ma możliwość pracy w pełnych zestawach środków ochrony indywidualnej opartych o kombinezony. Nowe warunki i ograniczenia jakie pojawiają się przy np. używaniu kombinezonu znacząco utrudniają wykonywanie przy chorym rutynowych czynności. Praktycznie wszyscy respondenci widzieli potrzebę zdobywania nowych umiejętności praktycznych w oparciu o symulacje wysokiej wierności. Dopóki sytuacja epidemiologiczna w naszym Szpitalu na to pozwoli, planujemy kontynuacje szkoleń.